
W dniach 19-23 października 2007 r. Teatr Polski w Poznaniu organizuje nowy, międzynarodowy festiwal teatrów repertuarowych pod nazwą Europejskie Spotkania Teatralne „Bliscy Nieznajomi”. Naszym celem jest wykreowanie międzynarodowego festiwalu, który w kolejnych edycjach w pełni prezentowałby nie tylko ciekawe artystyczne osiągnięcia, lecz również mówił o aktualnych problemach z zakresu historii, kultury i wzajemnych relacji między narodami Europy. Chcemy, aby kolejne edycje spotkań przybliżały nam problemy narodów, z którymi koegzystujemy we wspólnej, zjednoczonej Europie. Narodów, które dziś u progu XXI wieku, w dobie powszechnej globalizacji wydają się być na wyciągnięcie ręki, a w rzeczywistości nierzadko okazują się niezrozumiałe i odległe. Chcemy, aby Bliscy Nieznajomi stawali się bliżsi nam oraz sobie nawzajem wraz z kolejnymi odsłonami festiwalu.
„Blizny historii” to temat tegorocznej, pierwszej edycji festiwalu.
Pragniemy poświęcić ją problematyce rozrachunków z historią, wciąż aktualnych w Europie XXI wieku. Bliznom, które naznaczyły wiele narodów, stawiając trudne pytania dotyczące tożsamości, świadomości narodowej, grzechów i win wobec innych i samych siebie. Przywołamy obrazy Holocaustu, przesiedleń po II wojnie światowej, wojen domowych w centrum cywilizowanej Europy, przemocy i terroru, waśni narodowych i religijnych. Stąd w programie naszego festiwalu spektakle-rozliczenia z własną historią, dokonywane przez Polaków, Niemców, Turków, Węgrów i Rumunów.
W dniach 19-23 października 2007 Teatr Polski w Poznaniu zaprezentował nowy, międzynarodowy festiwal teatrów repertuarowych pod nazwą Europejskie Spotkania Teatralne „Bliscy Nieznajomi”.
W kolejnych edycjach prezentujemy nie tylko osiągnięcia ciekawe artystycznie, lecz również mówiące o aktualnych, przenikających się problemach z zakresu historii, kultury i wzajemnych relacji między narodami Europy. Kolejne edycje Spotkań przybliżają nam problemy narodów, z którymi koegzystujemy we wspólnej, zjednoczonej Europie. Narodów, które dziś u progu XXI wieku, w dobie powszechnej globalizacji wydają się być na wyciągnięcie ręki, a w rzeczywistości nierzadko okazują się niezrozumiałe i odległe. Chcemy, aby Bliscy Nieznajomi stawali się bliżsi nam oraz sobie nawzajem wraz z kolejnymi odsłonami festiwalu.
„Blizny historii” były tematem pierwszej edycji festiwalu. Postanowiliśmy poświęcić ją problematyce rozrachunków z historią, wciąż aktualnych w Europie XXI wieku. Bliznom, które naznaczyły wiele narodów, stawiając przed nimi trudne pytania dotyczące tożsamości, świadomości narodowej, grzechów i win wobec innych i samych siebie. Przywołaliśmy obrazy przesiedleń po II wojnie światowej, wojen domowych w centrum cywilizowanej Europy, Holocaustu, przemocy i terroru, waśni narodowych i religijnych. Stąd w programie naszego festiwalu znalazły się spektakle-rozliczenia z własną historią, dokonywane przez Polaków, Niemców, Turków, Węgrów i Rumunów.