Edycja V – PRZECHODNIE

Idea

„Przechodnie” to tytuł tegorocznej edycji Europejskich Spotkań Teatralnych Bliscy Nieznajomi. Została ona pomyślana jako rewers edycji poprzedniej, w której obcowaliśmy z herosami i heroinami. Tym razem będziemy towarzyszyć bohaterom, którzy przeszli przez życie niezauważeni, pozornie nie dokonując niczego wielkiego, choć ich codzienne wybory miały wielką wagę dla nich i ich bliskich. Przechodniom, zwyczajnym ludziom w codziennym życiu czasem przytrafia się coś, co czyni ich życie niezwykłym. Niekiedy stają się świadkami historycznych wydarzeń, rzadziej wybrańcami losu, jeszcze rzadziej mogą mieć decydujący głos. A jednak stają się bohaterami dnia powszedniego. Są jak ziarnka piasku. Liczni, podobni do siebie
z daleka, ujawniają swoją odmienność i niepowtarzalność dopiero z bliska. Pochylmy się nad nimi, poświęćmy im swój czas, wysłuchajmy ich historii. Niejednokrotnie okaże się, że ich opowieści wydadzą się nam znajome. Przypomną nam wybory, przed którymi stawaliśmy, przywołają podjęte kiedyś decyzje. Te, z których jesteśmy dumni i te, o których chcielibyśmy jak najszybciej zapomnieć. W życiu, które przeżyliśmy, niczego już nie zmienimy. W teatrze możemy śledzić losy bohaterów bezkarnie. Przyjrzyjmy się im wspólnie.
Serdecznie zapraszam!

Paweł Szkotak | Dyrektor Festiwalu

Wydarzenia tej edycji

Zdjęcie eventu
13 / 05 / 2021

„OCALENIE” wg Letników Maksyma Gorkiego oraz Stalkera i Ofiarowania Andrieja Tarkowskiego

artyści Scenariusz, reżyseria: Maciej Podstawny | Teatr Polski w Poznaniu
miejsce Teatr Polski w Poznaniu
kiedy 24/05/2012
godzina 19:00
Zdjęcie eventu
13 / 05 / 2021

„MIASTO” Jewgienij Griszkowiec

artyści Reżyseria: Artur Urbański | Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie
miejsce Teatr Polski w Poznaniu
kiedy 25/05/2012
godzina 18:00
Zdjęcie eventu
13 / 05 / 2021

„KAZIMIERZ I KAROLINA” Ödön von Horváth

artyści Reżyseria: Jan Klata | Teatr Polski we Wrocławiu
miejsce Teatr Polski w Poznaniu
kiedy 25/05/2012
godzina 20:00
Zdjęcie eventu
13 / 05 / 2021

„BLIFAT” Gabriel Pintilei

artyści Reżyseria: Alexandru Mihail | Teatrul Odeon w Bukareszcie (Rumunia)
miejsce Teatr Polski w Poznaniu
kiedy 26/05/2012
godzina 17:00
Zdjęcie eventu
13 / 05 / 2021

CHRISTIANE F. — MY, DZIECI Z DWORCA ZOO

artyści Realizacja: Patrick Wengenroth | Schaubühne am Lehniner Platz, Berlin (Niemcy)
miejsce Teatr Polski w Poznaniu
kiedy 26/05/2012
godzina 19:00
Zdjęcie eventu
13 / 05 / 2021

„SPRAWA OPERACYJNEGO ROZPOZNANIA” na podstawie „PŁOMIENI” Stanisława Brzozowskiego i historii ruchu Wolność i Pokój

artyści Reżyseria: Zbigniew Brzoza | Teatr Wybrzeże w Gdańsku
miejsce Teatr Polski w Poznaniu
kiedy 27/05/2012
godzina 17:00
Zdjęcie eventu
13 / 05 / 2021

„ILUZJE” Iwan Wyrypajew

artyści Reżyseria: Iwan Wyrypajew | Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie
miejsce Teatr Polski w Poznaniu
kiedy 27/05/2012
godzina 19:00

Podsumowanie

„Przechodnie” to tytuł piątej edycji Europejskich Spotkań Teatralnych BLISCY NIEZNAJOMI. Została ona pomyślana jako rewers edycji poprzedniej, w której obcowaliśmy z Herosami i Heroinami.

Tym razem towarzyszyliśmy bohaterom, którzy przeszli przez życie niezauważeni, pozornie nie dokonując niczego wielkiego, choć ich codzienne wybory miały wielka wagę dla nich i ich bliskich. Przechodniom, zwyczajnym ludziom w codziennym życiu czasem przytrafia się coś, co czyni ich życie niezwykłym. Niekiedy stają się świadkami historycznych wydarzeń, rzadziej wybrańcami losu, jeszcze rzadziej mogą mieć decydujący głos. A jednak stają się bohaterami dnia powszedniego. Są jak ziarnka piasku. Liczni, podobni do siebie z daleka, ujawniają swoją odmienność i niepowtarzalność dopiero z bliska. Pochyliliśmy się nad nimi, poświęciliśmy im swój czas, wysłuchaliśmy ich historii. Niejednokrotnie okazało się, że ich opowieści wydały się nam znajome. Przypomniały nam wybory przed którymi stawaliśmy, przywołały podjęte kiedyś decyzje. Te, z których jesteśmy dumni i te, o których chcielibyśmy jak najszybciej zapomnieć. W życiu, które przeżyliśmy, niczego już nie zmienimy. W teatrze możemy śledzić losy bohaterów bezkarnie. Przyjrzeliśmy się im wspólnie.

Autorem plakatu promującego piątą edycję Europejskich Spotkań Teatralnych jest Marcin Markowski. Plakat otrzymał następujące nagrody: indywidualna nagroda Istvana Orosza na 5. China International Poster Biennale, wyróżnienie honorowe na 13. Międzynarodowym Biennale Plakatu Teatralnego Rzeszów 2011. Plakat został również zaprezentowany w Museum of Modern Art -Toyama w Japonii na 10. International Poster Triennial.