
Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w VIII edycji Spotkań Teatralnych Bliscy Nieznajomi. Tegoroczna odsłona Festiwalu poświęcona jest fenomenowi kobiecości oraz kobietom. Oddajmy Im głos.
Paweł Szkotak | Dyrektor Festiwalu
Tegoroczna edycja Festiwalu Bliscy Nieznajomi zatytułowana One przedstawia postaci kobiet o niebagatelnym znaczeniu dla historii ruchu feministycznego, poszukującego w ich biografiach inspiracji do różnorodnych projektów tożsamościowych. Wśród bohaterek festiwalowych inscenizacji znajdą się zarówno władczynie, boginie, prorokinie, jak i reporterki czy nastolatki. W prezentowanych realizacjach polityka, wojna i patriarchat zostają ukazane z perspektywy kobiet, które — zazwyczaj bezskutecznie — pragną uniknąć przeznaczenia, klątwy, przemocy. Aktywne i ambitne postaci mierzą się z uknutymi przeciwko nim i ich bliskim spiskami, ale też z koniecznością ukrywania własnych pragnień i potrzeb.
Czy jesteście świadome — ironicznie pytała studentki Virginia Woolf — że stanowicie bodaj najszerzej dyskutowane zwierzę świata? Pisarka zwracała tym samym uwagę na sprawczość kobiet, a głównie na ich ograniczone możliwości ekspresji, związane z obowiązującymi przepisami
prawnymi, brakiem niezależności finansowej oraz brakiem dostępu do edukacji. Woolf wskazywała, że kulturowe wizerunki służą najczęściej wspieraniu struktur, które są wrogie i pełne pogardy dla kobiecości. Z tego powodu w tegorocznej edycji Festiwalu o kobietach mówią kobiety, zarówno jako reżyserki, dramatopisarki, jak i aktorki. W wystawianych sztukach można zobaczyć wewnętrzne przemiany postaci, jak i szersze tło społecznych oraz obyczajowych zmian, w których negocjowane są kulturowe modele kobiecości i męskości. Niezwykle istotne wątki dotyczą przy tym postaci mężczyzn, ich stosunku do ról społecznych oraz wyobrażeń na temat relacji między płciami. Uzupełnienie głównej części Festiwalu stanowią
publiczne debaty poświęcone inscenizacjom, pokazy filmów feministycznych o istotnych problemach współczesnych kobiet oraz instalacja plastyczna.
Podczas tych spotkań i dyskusji nie zabraknie na pewno pytań o konieczność negocjacji współczesnych kulturowych wizerunków kobiet i mężczyzn, a także o reinterpretację teatralnego kanonu.
Agnieszka Gajewska | Interdyscyplinarne Centrum Badań Płci Kulturowej i Tożsamości Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza