„A PIROS BICIKLI (CZERWONY ROWER)” Ágnes Balázs

miejsce Teatr Polski w Poznaniu
kiedy 21/10/2007    18:00
cena Wstęp wolny
artyści Reżyseria: Gyula Radó | Spinozá Színház (Budapeszt)

Éva i Lilla nigdy się nie spotkały, nie poznały się. Jednak miały ze sobą wiele wspólnego. Obie były tylko dziećmi, obie pisały dziennik, obydwie bardzo kochały życie i obie doświadczyły potworności Holocaustu. Za sprawą pamiętników Lilli Escéri i Évy Heyman historie ich losów odżywają na scenie. Lilla ma 16 lat, Éva zaledwie 13, Lilla chciała zostać aktorką, Éva pragnie jedynie przeżyć. Umiejscowiona poza czasem i przestrzenią historia zaskakuje widza tym, że wszystko co dzieje się na scenie wydarzyło się naprawdę. Po wielu latach milczenia, swej tożsamości poszukują zarówno generacje dotknięte traumą Holocaustu, jak i te, które go bezpośrednio nie doświadczyły. Ich losy łączą się, czy to za ich wiedzą, czy bez niej, a na pytanie o sens tych wydarzeń można dać tylko jedną wspólną odpowiedź: należy zrobić wszystko, aby los Évy, Lilli i milionów ofiar nazizmu nigdy się nie powtórzył!

Zarówno temat jak i przedstawienie były wstrząsające.
Historia ta niezmiernie silnie wpłynęła na moją żonę, która podobnie jak obie bohaterki, również przeżywała tragedię wojny będąc dzieckiem, dlatego też na scenie zobaczyła fragment swojego życia.
Jest niezwykle ważne, aby widzowie uwierzyli, że wszystko to, co przydarzyło się Évie i Lilli było prawdą, a nie wytworem wyobraźni. Niech tę sztukę ogląda jak najwięcej osób i niech stają się dzięki niej mądrzejsze.

Dr Józef Schweitzer, emerytowany naczelny rabin Węgier