„BYŁ SOBIE ANDRZEJ ANDRZEJ ANDRZEJ I ANDRZEJ” Paweł Demirski

miejsce Teatr Polski w Poznaniu
kiedy 27/05/2013    18:00
cena Wstęp wolny
artyści Reżyseria: Monika Strzępka | Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu

Przysłowie mówi, że o gustach się nie dyskutuje. My chcemy dyskutować właśnie o guście, a co za tym idzie — o polskiej kulturze. Chcemy skonfrontować przeszłość ze współczesnością, mity dotyczące polskiej kultury z postulatami nowych twórców. Poszukać odpowiedzi, co właściwie znaczy dobry gust? W jaki sposób się kształtuje. Czy nie dyskutujemy o guście, bo jesteśmy społeczeństwem pluralistycznym, czy może dla tego, że nie ma o czym dyskutować, bo wiemy, że dobry gust jest tylko jeden? Był sobie Andrzej… to spektakl o legendach polskiej kultury, o polskim teatrze, o narracjach tworzonych przez artystów do opisania polskiego społeczeństwa, wreszcie próba odpowiedzi na pytanie o relacje pomiędzy twórcą a widzem.

Paweł Demirski

Był sobie Andrzej Andrzej Andrzej i Andrzej Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego to naprawdę bezczelny spektakl. (…) Luminarze polskiej kultury i polityki wypunktowani zostają niemal po nazwisku. Wszyscy wiemy, o kogo chodzi. (…) Monika Strzępka i Paweł Demirski konsekwentnie walczą z „pańskim” modelem polskiej kultury, z mocno wpisanym w polskie myślenie fundamentalnym podziałem na „pana” i „chama”. Podejmują ryzyko mówienia w imieniu klas zamkniętych w celi śmiechu, a może bardziej — pobłażliwego uśmiechu zbywających je elit. Tworzą nowy na polskim gruncie język teatralny — antyelitarystyczny, wywrotowy, dosadny. (…) Plebejski charakter tego teatru wyróżnia go na tle tradycji kraju, gdzie teatr miał być z reguły albo świątynią, albo salonem — i daje mu duży potencjał krytyczny.

Witold Mrozek, www.krytykapolityczna.pl

 

n a g r o d y

  • Nagroda WDECHY 2011 — artystyczne wydarzenie roku w Warszawie — prezentacja spektaklu Był sobie Andrzej Andrzej Andrzej i Andrzej pod czas Warszawskich Spotkań Teatralnych w kwietniu 2011.
  • Nagroda dla Moniki Strzępki za reżyserię, nagroda Młodych Festiwalu Prapremier M E L P O M E N A dla Agnieszki Kwietniewskiej za pierwszoplanową rolę kobiecą na IX Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy (2010).
  • Nagroda dla Moniki Strzępki za reżyserię oraz nagroda aktorska dla Agnieszki Kwietniewskiej na X Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu (2010).
  • Grand Prix III Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Boska Komedia” w Krakowie (2010).