„<IN EXTREMIS>. HISTORIA ABELARDA I HELOIZY”

miejsce Teatr Polski w Poznaniu
kiedy 11/04/2011    18:00
cena Wstęp wolny
artyści Reżyseria: Iwona Kempa | Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu

Jest śmiesznie, jest wesoło, jest średniowiecznie. Nad sceną góruje jasno oświetlony krzyż, a na scenie panuje frywolny nastrój, którego nie przyćmiewa scenografia ze smugami światła w udany sposób imitującymi mroczne wnętrza średniowiecznych kaplic, pustkę pól albo las, przez który wędrują mnisi. Iwona Kempa bawi się wizją średniowiecza wykreowaną przez Brentona – tak ateista widzi chrześcijaństwo. Jest to wizja bezlitosna: sprzątaczki chodzące po scenie (dopisane autorowi sztuki przez reżyserkę) głośno narzekają na wszechobecnych mnichów. (…) Pod ręką Iwony Kempy skrzy się ta opowieść humorem, który sprawia, że łatwiej znieść dramatyzm losów słynnych kochanków. I autor, i toruńska reżyserka, dają nam satyryczny obraz Kościoła katolickiego w dwunastym wieku, z wyraźnymi sugestiami, że chodzi bardziej o aluzję do współczesności niż historycznie wierne przedstawienie tamtych czasów.
Artur Duda, Teatr

„In Extremis” to ostra romantyczno-anarchistyczna opowieść o miłości, pasji i intelektualnym buncie. Akcja rozgrywa się w XII wieku, w Paryżu. Dwa główne wątki sztuki to miłość Heloizy i Abelarda oraz spór filozoficzno-religijny między Abelardem – średniowiecznym logikiem i teologiem – i św. Bernardem z Clairvaux, wpływowym wrogiem intelektualnych elit. Nieortodoksyjne poglądy religijne Abelarda doprowadzają do konfrontacji obu
bohaterów. Dochodzi do „wojny” osobowości, w czasie której debata teologiczna przeradza się w śmiertelną grę prowadzącą do rozlewu krwi. Echa tego sporu słyszymy jeszcze dzisiaj i wciąż zadajemy sobie pytania o granicę ludzkiej wolności.