„JÁNOŠÍK JANOSIK JÁNOŠÍK”

miejsce Teatr Polski w Poznaniu
kiedy 15/04/2011    19:00
cena Wstęp wolny
artyści Reżyseria: Jakub Krofta, Łukasz Kos, Ondrej Spišák | Divadlo Drak – Hradec Králové (Czechy); Teatr Lalka (Warszawa); Staré Divadlo Karola Spišáka – Nitra (Słowacja)

Przedstawienie opowiada o tym, skąd biorą się bohaterowie i do czego właściwie są nam potrzebni. Wszystko to przy dźwiękach ostrej muzyki gitarowej (Adam Świtała), tradycyjnego śpiewu ludowego, znanych motywów filmowych, rapu i hip-hopu, wśród bud jarmarcznych i drewnianych kukieł, z elementami śledztwa reporterskiego i Mad Maxa. (…) Potrójne, ponadgraniczne szaleństwo. Narodowe części przenikają
się i komentują. Muzyka porywa. Różnice językowe nie mają znaczenia. Zabawa, śmiech i powaga wzajemnie się napędzają. Etno, retro, Tarantino. Każdy ma takiego bohatera, jaki mu się śni.

Joanna Derkaczew, Gazeta Wyborcza

Spektakl powstał w ramach czesko-polsko-słowackiego projektu teatralnego. Jego tematem jest żywot i legenda Janosika, historycznego a zarazem mitycznego zbójnika „równającego świat”, bohatera opowiadań i pieśni ludowych z terenu Podhala i Słowacji. Międzynarodowa inscenizacja Jánošík Janosik Jánošík jest sceniczną opowieścią złożoną ze scen i epizodów wziętych ze spektakli o Janosiku, zrealizowanych w trzech partnerskich teatrach wiosną 2010 roku. Ta nowa struktura stanowi oryginalną jakość artystyczną łączącą trzy kultury, trzy języki i trzy konwencje teatralne w jedno spójne fabularnie widowisko.