„MOJO MICKYBO” Owen McCafferty

miejsce Teatr Polski w Poznaniu
kiedy 27/05/2014    19:00
cena Wstęp wolny
artyści Reżyseria: Wiktor Rubin | Teatr Krypta, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

MOJO MICKYBO to napisana błyskotliwym językiem opowieść o przyjaźni dwóch chłopców: Mojo i Mickybo. Opowieść, której tłem są zamieszki w Belfaście lat siedemdziesiątych. „Dwaj chłopcy, dwaj wspaniali chłopcy…” w świecie nienawiści, zdrady i przemocy próbują obronić swój świat, świat dziecięcej wrażliwości. Nie jest to historia o wkraczaniu w dorosłość, lecz o chwili, w której dorosłość brutalnie wkracza w nasze życie. Czy otoczeni przez sztuczne podziały Mojo i Mickybo ocalą przyjaźń? Czy tak, jak dwaj rewolwerowcy, przebiją się i uciekną do krainy wolności? Czy też będą musieli opowiedzieć się po którejś ze stron?

Na scenie występuje tylko dwóch aktorów, którzy grając parę tytułowych bohaterów i 12 innych postaci, a także stwarzając wiele miejsc akcji, pozwalają nam przyjrzeć się światu oczami dziecka. Nie ma rekwizytów ani dekoracji, tylko dynamiczna, wartka akcja, reszta dzieje się w wyobraźni widza.

Niczewski i Falkowski bardzo dobrze radzą sobie w swoich rolach. Widzowie mają wrażenie, że przejście od jednej postaci do kolejnej nie sprawia im najmniejszej trudności. Bez problemu każdy z nich wciela się w małego chłopca, za chwilę w rozdygotaną matkę, a jeszcze później w mówiącego ochrypłym głosem kierowcę autokaru. Nie potrzeba tu zmiany kostiumów czy makijażu.

Anita Naumiec, Gazeta Wyborcza