„NA BOGA!” Jarosław Murawski

miejsce Teatr Polski w Poznaniu
kiedy 28/05/2014    19:00
cena Wstęp wolny
artyści Reżyseria: Marcin Liber | Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu

W małym śląskim mieście ma się odbyć coroczna procesja wodzenia Judasza — to sięgający średniowiecza zwyczaj, podczas którego Judasz jest lżony i upokarzany za to, że zdradził Chrystusa. Atmosfera jest napięta: ksiądz Grzyb, proboszcz lokalnej parafii, zabronił katolikom uczestniczenia w wodzeniu. W miasteczku zjawia się diabelska ekipa na czele z Lucyferem. Mają za zadanie wesprzeć Grzyba, który dostaje szansę powrotu do wielkich wyzwań — jest głównym kandydatem na fotel biskupi. Tuż przed ingresem do prasy trafiają jednak materiały świadczące o tym, że w przeszłości Grzyb ulegał wielu pokusom… Upokorzony kapłan zgadza się być głównym oskarżycielem w procesie, jaki Lucyfer wytacza słabnącemu Bogu.

Dramat Jarosława Murawskiego to tekst napisany trzynastozgłoskowcem, wyjątek stanowią jedynie interludia, przypisane poszczególnym postaciom chóru. Nie jest to jednak ani żart, ani pamflet na mickiewiczowską tradycję literacką. Przede wszystkim to tekst fabularny o wartkiej akcji, niekiedy zbliżającej się do typu narracji XIX-wiecznej fabuły sensacyjnej.

Swojski kicz jasełek Murawski łączy z ostrzem pióra dobrego felietonisty. „South Park” spotyka się tu z „Faustem” i „Dziadami”, kabaret z ludowym teatrem misteryjnym. Mamy więc multum ironicznych nawiązań do bieżącego życia politycznego. Dostaje się również głośnym postaciom ze środowiska teatralnego — tropicielom lewackich i gejowskich spisków w teatrze, ale też bohaterce ostatniej facebookowej afery z nowym papieżem w roli głównej.

Witold Mrozek, Gazeta Wyborcza