„NORYMBERGA” Wojciech Tomczyk

miejsce Teatr Polski w Poznaniu
kiedy 22/10/2007    19:00
cena Wstęp wolny
artyści Reżyseria: Agnieszka Glińska | Teatr Narodowy w Warszawie

Z pozoru łagodne słowa ranią jak sztylety, uśmiechy mają ukryć rozpacz i bezradność. Jakbyś się poczuł, gdybyś zrozumiał nagle, że w twoim życiu wszystko było sterowane, ktoś nieznany pociągał za sznurki? Agnieszka Glińska i Wojciech Tomczyk każą Hance z „Norymbergi” na naszych oczach przeżyć podobną traumę. Monika Krzywkowska tworzy w tej roli życiową kreację. Udawaną władczością pokrywa czyste przerażenie. A ile gra samymi oczami bez słów! Leon Charewicz jako emerytowany ubek łączy nieokiełznaną brutalność z jowialnością dobrego wujka. Smakowita jest Maria Mamona jako niczego niewiedząca jego żona. Precyzyjny, do końca przemyślany spektakl. Wreszcie literatura i teatr, które nie wyrzekają się pamięci, ale z niej budują.

Jacek Wakar, Dziennik

Emerytowany pułkownik kontrwywiadu zgodził się ujawnić przed młodą dziennikarką kulisy jednego z PRL-owskich skandali politycznych. Informacja jest tylko przynętą: były agent, wbrew woli rozmówczyni, dokonuje autolustracji i żąda nowej Norymbergi – uczciwego procesu i odpowiedniej kary. Domaga się rozliczenia PRL-owskiej przeszłości i pragnie stanąć przed sądem, by wyznać swoje grzechy, a także grzechy kolegów – ubeków, którzy wcale nie odeszli w niezbyt polityczny, lecz znakomicie urządzili się w wolnej Polsce.
Dziewczyna zostaje wciągnięta w grę, która zmienia jej pojęcie o własnym życiu, ujawnia manipulacje z czasów Polski Ludowej, każe pytań o stopień uwikłania. Sztuka Wojciecha Tomczyka znakomicie wpisuje się w aktualną rzeczywistość pozateatralną i jest odważnym głosem w debacie nad ustawą lustracyjną, a także prezentuje wyrazistą postawę wobec likwidacji służb specjalnych. Ta zewnętrzna rzeczywistość tworzy dodatkowe konteksty znaczeniowe dla sztuki Tomczyka.