„SORRY, WINNETOU”

miejsce Teatr Polski w Poznaniu
kiedy 14/04/2011    19:00
cena Wstęp wolny
artyści Reżyseria: Piotr Ratajczak | Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzych

Sorry, Winnetou to opowieść o samczych instynktach, naiwnej, acz rozczulającej męskości, ale przede wszystkim o jedności rodzaju ludzkiego. Konflikt (o ziemię, boga i inne pryncypia) białych kolonizatorów z „czerwonymi twarzami”  zaserwowany jest w postaci dowcipnej, lekkiej komedii, w której ruch sceniczny i ekspresja w całości męskiego zespołu odgrywają tak samo istotną rolę jak aktorskie kwestie, w których slapstick umiejętnie maskuje gorycz. Obsada najnowszej  produkcji Dramatycznego to z pewnością jeden z jej największych atutów. (…) Charakteryzacja wraz z muzyką (klasyczne, westernowe evergreeny), kostiumami i scenografią (autorstwa Matyldy Kotlińskiej) zgrabnie dopełnia całości.

Mateusz Mykytyszyn, Nowe Wiadomości Wałbrzyskie

Czy ktoś jeszcze czytuje powieści o Indianach? Niby znamy Winnetou i jego białych oraz czerwonych przyjaciół, ale… Romantyczna aura Dzikiego Zachodu wydaje się dzisiaj odrobinę przyblakła. Indianie w pióropuszach uganiający się po prerii przeobrazili się w „rdzennych mieszkańców Ameryki” wciśniętych w rezerwaty. Ale zabawa w Indian i kowbojów nadal jest synonimem chłopięcych zabaw z dzieciństwa. Mimo że nikt już się tak nie bawi.
Reżyser przywołuje serię obrazów żywcem wyciętych z najlepszej tradycji westernu. Importuje na współczesną scenę świat wykreowany przez hollywoodzką wyobraźnię, zaprasza do zabawy, kusi, mami i… zaskakuje! Na scenie pojawią się Indianie, westmani i pociąg. Wszystko rozpocznie się jak w najprawdziwszym amerykańskim westernie. Ale czy skończy się tak samo?