„TRYLOGIA” wg Henryka Sienkiewicza

miejsce Teatr Polski w Poznaniu
kiedy 26/05/2013    18:00
cena Wstęp wolny
artyści Reżyseria: Jan Klata | Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie

Marzy mi się Polska niepodległa. Polska silna i sprawiedliwa. Polska mądra i waleczna. Polska godna swoich bohaterów. Marzy mi się Trylogia w teatrze, na scenie. Wielki spektakl o naszym kraju i o naszych bohaterach, polskich, walecznych i odważnych. 

Klatę interesuje Trylogia jako mit założycielski polskiego patriotyzmu. Jako fenomenalny zapis naszej groteskowej kotłowaniny w historii. Reżyser umieszcza akcję w replice jasnogórskiego kościoła przerobionego na lazaret. Na ołtarzu obraz Czarnej Madonny. Ambona. Wota na ścianach, pulchny barokowy aniołek dmie w trąbę. Larum grają! Trwa oblężenie. Kościół z Częstochowy to schron, ostatni azyl przed dziejową zawieruchą, ale i polskie piekło. Ze sceny-kościoła nie ma żadnego wyjścia. W szpitalnych łóżkach leżą kontuzjowani Polacy, grupa życiowych rozbitków, statyści wszystkich epok. (…) Klata ocala skrytą pod obyczajami godowymi prawdziwą miłość, trudny heroizm i autentyczne poświęcenie bohaterów dla ojczyzny. Nawet błazny kochają i umierają naprawdę. Stało się. Jan Klata zrobił wreszcie spektakl o miłości.

Łukasz Drewniak, Dziennik

n a g r o d y

  • Grand Prix dla Jana Klaty za reżyserię, nagroda dla Jana Klaty i Sebastiana Majewskiego za opracowanie dramaturgiczne tekstu Trylogii oraz nagroda dla Justyny Łagowskiej za scenografię na 34. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych (2009).
  • Nagroda dla Barbary Wysockiej za rolę Oleńki Billewiczównej i nagroda dla Krzysztofa Globisza za rolę Kmicica na 34. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych oraz na VIII Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy (2009).
  • Nagroda dla zespołu Trylogii na II Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Boska Komedia” w Krakowie (2009).
  • Grand Prix VIII Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy (2009).