„WSZYSTKO O MOJEJ MATCE” Tomasz Śpiewak

miejsce Teatr Polski w Poznaniu
kiedy 23/05/2017    19:00
cena Wstęp wolny
artyści Reżyseria: Michał Borczuch | Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie

Tytuł spektaklu nawiązuje do filmu Almodóvara, nie jest jednak jego teatralną adaptacją. To osobisty projekt Michała Borczucha i Krzysztofa Zarzeckiego inspirowany postaciami ich matek, które w roku 1986 i 1998 zmarły na raka. To przedstawienie dorosłych synów, półsierot, którzy mają do dyspozycji jedynie strzępy pamięci dziecka i nastolatka. Przy pomocy zaproszonych do projektu aktorek i realizatorów chcą opowiedzieć o niemożliwej (bo zdeformowanej przez pamięć) historii odchodzenia matki lub nawet fascynacji jej chorobą, a także odbiorem choroby w kontekście przemian społeczno-politycznych w Polsce pod koniec lat 80. i 90.

 

„Wszystko o mojej matce”, prawie wszystko o naszych matkach – czyli o nas samych. Hołd dla Pedro Almodóvara, najlepszego reżysera kobiet wyrażony przez utalentowanego inscenizatora i aktora opowiadającego o wszystkich kobietach, i tej jednej, najważniejszej. O ich matce. Najnowszy spektakl Michała Borczucha w Łaźni Nowej, jak często u Borczucha, zbudowany jest w dużym stopniu z intuicyjnych pasaży skojarzeniowych: z kina, literatury, plastyki, z wrażliwości własnej. (…) W spektaklu Borczucha nie ma ckliwych tonów, jest szczerość. Czasami zabawna, często brutalna. „Oczy matki wszystko widzące patrzą na urodziny / patrzą przez całe życie i patrzą po śmierci z tamtego świata“ – pisał Tadeusz Różewicz. We „Wszystko o mojej matce” w Łaźni zobaczyły miłość synów, których nie zdążyły dobrze poznać. I wzruszenie widzów. Za ból serca nie odpowiadam.

Łukasz Maciejewski

 

W Nowej Hucie powstał spektakl nieoczywisty i intrygujący. Minimalizm środków podkreśla ogrom poprzemysłowej przestrzeni Łaźni i wciągająca, chropawa scenografia Doroty Nawrot. W tekście Tomasza Śpiewaka nie ma łatwego sentymentalizmu. Nie ma też w zasadzie biografii – rozumianej jako próba uporządkowania historii czyjegoś życia. Zwyczajna kobieta – powtarzają Borczuch i Zarzecki.

Witold Mrozek

 

Nagrody:

Grand Prix podczas 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia.

Laureat konkursu Radia Kraków „Transfer 2016” – spektakl został uznany za najlepszy w sezonie 2016 i zaadaptowany do formy słuchowiska.

Nagroda Marka Radia Kraków (kwiecień 2016) dla najlepszego wydarzenia kulturalnego w mieście.